07/07/2020

Amerika Pazarında Farmasi’den Büyük Atılım

ile Dilek

1952 yılında temelleri atılan kozmetik ve kişisel bakım markası Farmasi’nin başarısı sınırları aşmaya devam ediyor. İstanbul Ömerli’de bulunan fabrikasıyla Avrupa’nın en büyük entegre kozmetik üreticisi olan ve 25 ülkede faaliyet gösteren Farmasi, Amerika pazarına Miami’den adım atıyor. 30 kişilik bir ekiple Miami’de yer alacak Farmasi 5 yıl içinde Amerika’da üretime geçmeyi hedefliyor.

50 MİLYON DOLARLIK YATIRIM PLANLANIYOR

Amerika pazarına ilk olarak sağlıklı ve doğal ürünlerle açılmaya hazırlanan Farmasi, fabrika yatırımı için uygun olan zemini sağlayarak 50 milyon dolarlık bir bütçe ayırmayı hedefliyor.

Farmasi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Tuna, Amerika pazarında ilk yıl 100 bin girişimciye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. 2019 yılında Rusya ve Almanya, Avusturya, Tayland ve Meksika pazarlarına açılmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Farmasi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Tuna, “25 ülkede direkt olarak yer alıyoruz. 125 ülkeyle ticari ilişkiler içerisindeyiz. 500 milyon TL ihracat gelirimiz ile yurt dışına daha fazla yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

2018 yılı içerisinde mevcut fabrikaya 50 milyon TL yatırım gerçekleştiren Farmasi seneyi 2 milyar TL ciro ile tamamlıyor. Cirosunu çift haneli olarak devam ettirmeyi hedefleyen Farmasi 2019 yılı içerisinde sporcular için protein tozları üretmek üzere 15 milyon TL’lik ek yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Bültenler